הסיפור המטורף של תיקי בירקין ואיך זה נוגע לשיווק העסק שלך

אחרי שגיליתי כמה עולה תיק בירקין הבנתי שאני פשוט חייבת לשתף את הסיפור ההזוי הזה. במקור שיתפתי את הפוסט בפייסבוק שלי, אבל אחרי שראיתי את התגובות הבנתי שהסיפור באמת משמעותי ומעניין ויש פה המון מה ללמוד.

כמו כולם יצא לי לשמוע על התיקים האלה (בסצנה הרלוונטית בסקס והעיר הגדולה, בבנות גילמור וכו'), ידעתי שהם יקרים ונחשקים אבל לא ידעתי עד כמה! עד כמה הם יקרים ועד כמה הם נחשקים.

אז קודם כל – מדובר בתיקים ששייכים לחברת היוקרה הרמס. התיקים האלה יקרים בטירוף. עלות של תיק חדש כזה בחנות היא בסביבות 15,000$ (שהם כ-50,000 ש"ח. חסכתי לכם את החישוב. הוצאה סבירה). ברגע שהתיק הזה יוצא מהחנות הערך שלו עולה ויכול להגיע גם לחצי מיליון דולר עבור דגמים מסוימים.

התיקים האלה הם סמל סטטוס מטורף, עצם העובדה שהצלחת לרכוש תיק בירקין מסמנת כבוד גדול, ולא רק כי יש לך את הסכום להוציא עליו.

אז מה הופך את התיקים האלה לכאלה מיוחדים ונחשקים?

בנות גילמור תיק בירקין
"A Birkin bag? Oh my god. A Birkin Bag?!"

סטוריטלינג

נתחיל מקצת סטוריטלינג – איך התיקים האלה נוצרו ואיך קיבלו את שמם?

ב-1983 ג'יין בירקין (זמרת, שחקנית ודוגמנית) טסה מפריז ללונדון. חברת התעופה שדרגה אותה למחלקה ראשונה, והושיבו אותה ליד אדון נחמד. ג'יין ניסתה להכניס את התיק שלה למקום המיועד לתיקים במטוס (נו, overhead compartment), וכל התכולה של התיק נשפכה. סצנת קלאמזיות קלאסית. היא חייכה וסיפרה לאדון שלידה כמה קשה זה למצוא תיק טוב לנסיעות של סוף שבוע.

האדון חייך בחזקה והציג את עצמו כהרמס. הוא שאל את ג'יין בירקין מה בדיוק חסר לה בתיק, והם העבירו את הטיסה בשיחה על התיק, שרבטו דגם על שקיות ההקאה של המטוס – איך התיק יראה, כמה כיסים יהיו בו וכו'.

כעבור חודשיים ג'יין בירקין קיבלה את התיק שהם עיצבו יחד אליה הביתה. הרמס שאל אותה אם אפשר לקרוא לתיק הזה על שמה, והשאר היסטוריה יקרה מאוד.

קולטים איזה סיפור מהמם של הקשבה לקהל היעד? מתי בפעם האחרונה ישבתם עם הלקוחות שלכם ושמעתם מהם מה בדיוק חסר להם? וכמובן התפאורה של המטוס עם החפצים שנפלו מהתיק. נוגע בדיוק בנקודה הכואבת של הלקוחה.

(שימו לב שג'יין בירקין היא לא סתם אדם מהשורה, היא דוגמנית ושחקנית ומתאימה בדיוק לפרופיל הלקוחות שהרמס חיפש.)

ג'יין בירקין ב-1970
ג'יין בירקין, 1970
רוצה לקבל ממני מאמרים כל חודש?

ניפגש אצלך במייל אחת לחודש לעדכונים, מידע שימושי וטיפים חזקים על אתרי אינטרנט ושיווק באמצעות תוכן.

אני אף פעם לא שולחת ספאם.

נמשיך לעוד טכניקות בשיווק…

למה תיקי בירקין כל כך נחשקים?

כאן הסיפור מתחיל להיות אפילו יותר מעניין!

מסתבר שאין דבר כזה להיכנס לחנות של הרמס ולהגיד "שלום, הנה 15,000$, אני רוצה לקנות תיק בירקין", כי זה פשוט לא עובד ככה. כנראה שיצחקו עליך ולא ימכרו לך תיק כזה בחיים. וזה לא שאי אפשר להיכנס ולבקש תיק אחר של הרמס או מוצר אחר, הם לגמרי מוכרים מוצרים אחרים באופן שבו אתם רגילים (רק בכפולות של אלפי דולרים…), אבל לא תיקי בירקין. כמובן שגם אין אפשרות למדוד אותם בחנות, להסתכל, לבחור צבעים וכו'. זה פשוט לא עובד ככה.

אז איך כן רוכשים תיקי בירקין?

חשוב לציין שיש עמימות ומסתורין סביב זה גם בקרב קהילת המעריצים של הרמס. המידע מאוד לא ברור ומתבסס על הרבה שמועות ועדויות של אנשים שהצליחו לרכוש את התיק.

בגדול, יש שלושה מסלולים לרכישה דרך החנות של הרמס:

מסלול ראשון – התיידדות עם יועץ המכירות

הרבה אנשים אומרים שהדרך הכי טובה להשיג תיק בירקין, היא להתיידד עם עובד מסוים בסניף של הרמס. ליצור איתו מערכת יחסים ארוכת טווח, להיות נאמנים לו ולרכוש ממנו מוצרי יוקרה רבים, ולחכות שעם הזמן הוא יוכל להשיג לכם תיק בירקין. יש גם שמועות שכאשר קונים מעל ל-100,000$ מממוצרי הרמס ניתן להשיג תיק בירקין.

מסלול שני – הגשת מועמדות

יש אנשים שפשוט נכנסים, ממלאים טופס התעניינות (מפרטים איזה אפשרויות של צבעים הם רוצים, גודל, וכו'), ומחכים כמה שנים בתקווה שהרמס יתקשרו אליהם ויודיעו שהגיע תיק בירקין. כמובן שהם לא רואים את התיק לפני הרכישה, ולעתים קרובות גם לא מקבלים את הצבעים המדויקים שרצו וכו'.

מסלול שלישי – טיסה לסניף הדגל בפריז

עוד אפשרות שעומדת בפניכם אם אתם לא רוצים לחכות שנים לתיק, או להוציא מאות אלפי דולרים בתקווה שיציעו לכם תיק. בסניף הדגל בפריז יש מלאי גדול יותר של תיקי בירקין, והסיכוי להשיג תיק בירקין גדול יותר.לאחר שהגעתם לפריז יש לקבוע פגישה עם יועץ מכירות בסניף. התורים נפתחים רק ערב קודם, וכמובן מתמלאים מהר… בכלל לא בטוח שתצליחו להשיג תור בזמן שאתם שם. אם אכן התמזל מזלכם וקבעתם פגישה, תגיעו לראיון בחנות. בראיון יבדקו האם אתם מתאימים למותג וראויים לתיק בירקין. יש שמועות שלאנשים מסוימים יש סיכויים הרבה יותר נמוכים להשיג תיק – אם אתם לא לובשים בגדי מעצבים, אם אתם לא לבנים, אם אתם במשקל עודף וכו'…אם עברתם את הראיון, יועץ המכירות יקח אתכם לחדר פרטי ויציע לכם תיק בירקין! הרבה פעמים התיק בכלל לא יהיה בצבעים ובגודל שרציתם, אבל הרבה לקוחות חוששים לסרב לתיק כי הם פוחדים שהסירוב שלהם יתועד, ובהרמס לעולם לא יציעו להם לרכוש תיק בירקין שוב.

אגב, לא משנה מי אתם וכמה אתם מפורסמים – הרמס לא נותנים לאף אחד לרכוש יותר משני תיקי בירקין בשנה.

אפשרות נוספת – רכישת תיק יד שניה

כמו שסיפרתי, בשניה שהתיק יוצא מהחנות הערך שלו עולה בכ-10,000$. בשוק היד שניה התיקים עולים הרבה יותר (החל מ30,000 דולר ועד חצי מיליון דולר), מהסיבה שניתן לבחור את הצבעים והגודל שאתם רוצים, סוג העור וכו'. וכמובן לחסוך בשנים של רכישת מוצרי יוקרה, יצירת מערכת יחסים עם המוכרים וטיסות לפריז.


* דיסקליימר: התיקים עשויים מעור ובתור טבעונית כמובן שאני מתנגדת לכל הדבר הזה, מכמה כיוונים שונים… אבל זה לא סותר את היכולת שלי להתפעל מהסיפור המטורף הזה והשיווק הייחודי שמחזיק את הערך של התיקים כל כך גבוה במשך עשרות שנים! יש פה הכל – סטוריטלינג, הגבלת היצע, תחושת ייחודיות… הרי ברור שאף אחד לא קונה תיק בירקין כי הוא צריך תיק. מי שקונה בירקין קונה מותג, קונה סמל סטטוס שמעיד על עושר, יש שיטענו שיצירת אמנות.

כמו שאמר המוכר לסמנתה בסקס והעיר הגדולה – It's not a bag. It's a Birkin.

סצנה בסקס והעיר הגדולה בו סמנתה מסתכלת על תיק בירקין
It's not a bag. It's a Birkin.

אשמח לשמוע מכם בתגובות מה אתם חושבים! מטורף? משוגע? גאוני? קצת מהכל?

והכי מעניין לחשוב איזה עקרונות אפשר לקחת מפה גם לשיווק שלנו בתור עסקים קצת יותר קטנים מהרמס.

10 תגובות

  1. זה אחד מסיפורי המותג המעניינים ביותר. תמיד מעניין אותי עד כמה הסיפור נכון או איזה חלקים ממנו קרו באמת, וכמה מתוכו זה סטוריטלינג שבנו במערך שיווקי מתוחכם. בכל מקרה, סופר מעניין והלוואי ותהיה לי איזו קולקציה מנצנצת ונחשקת כזו פעם בכוכבית 🙂

    1. וואי לגמרי. אני ממליצה לראות סרטונים ביוטיוב של נשים ש"הצליחו" לקנות בירקין ולשמוע מה הן מספרות. הזיה אחת גדולה 🙂 ובכל אופן לגמרי סטוריטלינג שיווקי מתוחכם ביותר!

    1. וואלה, מה את אומרת! טוב לדעת! (אני חושבת שבכל זאת אשאר עם הקיפלינג שלי 😂)

    1. הם לקחו את זה ממש לאקסטרים! לגמרי סיפור מדהים, כששמעתי אותו הייתי בהלם והייתי חייבת לספר לכל מי שאני מכירה 😂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יש גם ניוזלטר!

אני שולחת אליך למייל אחת לחודש טיפים, מדריכים ומידע על בניית אתרים וניהול אתר.

אני אף פעם לא שולחת ספאם.